سایت موزیک آوادیو

ارکستر فیلارمونیک وین روی صحنه رفت

بهترین‌ های موسیقی کلاسیک جهان در خانهٔ اپرای لااسکالای میلان دور هم جمع شدند تا مشهورترین قطعات تاریخ اپرارا با همراهی ارکستر فیلارمونیک وین اجرا کنند. درآمد حاصل از این اجرای مجلل برای کمک به فعالیت‌های آموزشی آکادمی خانهٔ اپرای میلان هزینه می‌شود.

پلاسیدو دومینگو، خواننده اسطوره‌ای اپرا و رهبر ارکستر درباره‌ی این برنامه گفته است: «رهبری ارکستر فیلارمونیک وین، در اپرای لااسکالای میلان بزرگداشت عظیمی برای موسیقی است آن‌هم در کنار برترین‌ها مثل سونیا یونچِوا، یوهانِس کافمن، خوان دیه‌گو فِلورِز و با پیانوی یوجا وانگ.»

گوستاو دودامل خواننده تنورباس این برنامه نیز معتقد است حضور در شهر و اپرایی که جوزپه وردی آنجا حضور داشته و کار کرده تجربه‌ای بی‌نظیر است: «تاریخ و سنت هنوز اینجا حاضرند. و با ارکستر فیلارمونیک وین، گویی همهٔ اعضای یک خانواده اینجا هستند.»
 
اما برای دنیل فروشاور‌، مدیر ارکستر فیلارمونیک وین این اجرا «جشنی است بین دوستان» و البته «در بالاترین سطح».
 
میکائیل بلاده‌رر، مدیر اجرایی ارکستر فیلارمونیک وین می‌گوید‌ که تلاش داشته‌اند مجموعه‌ای از بهترین اپراهای ایتالیایی را از آهنگسازانی نظیر دونیزِتّی، وِردی،‌ پوچینی و نیز شارل گونوی فرانسوی جمع آوری کنند تا ادای دینی به اپراخانهٔ لااسکالا در میلان داشته باشند.
 
سونیا یونچوا تجربه حضور و همکاری با خوان دیه‌گو فلورز را تجربه‌ای یگانه و ناب می‌داند و می‌افزاید: «هرگز با هم هیچ کاری اجرا نکرده بودیم. اپرای رومئو و ژولیت هم بسیار زیباست. و این برایم هیجان‌انگیز است.»
 
این دو آریای معروفی از اپرای رومئو و ژولیت اثر شارل گونو را با هم اجرا کردند. خوان دیه گو فلورز دربارهٔ این اجرای مشترک با یونچوا می‌گوید: «این قطعهٔ بسیار زیبا فقط با همراهی یک چنگ و به آرامی اجرا می‌شود. شنوندگانش گاهی اشک می‌ریزند.»
 
یوجا وانگ، پیانیست برجستهٔ چینی که انگشتانش به «انگشت‌های پرنده» معروفند درباره تجربه‌اش از اجرا در لااسکالا می‌گوید: «حدود ده سال پیش بود که اولین بار به سالن لااسکلا آمدم. واقعا جادویی بود چون تاریخ اینجا زنده است.»